רשלנות רפואית: כיצד תחשבו את הפיצויים?

רשלנות רפואית

מדהים כיצד פרט קטן יכול להוביל לרשלנות הרסנית, בין אם הרופא שכח לשאול שאלה, להעביר דיווח, לטעות במינון וכדומה. אי לכך מדובר ברשלנות ולא בפשע, אך גם על רשלנות יש לשלם, בין אם על מנת להרתיע את הרשויות ובין אם על מנת לסייע לאדם שנפגע לחזור ככול הניתן למסלול חיים תקין.

 רשלנות רפואית

הליך משתלם!

כאשר אדם מבין שהוא נפגע של רשלנות רפואית, הוא מעלה שלוש שאלות: מה עתה עושים, האם אפשר להוכיח זאת ואף לאיזה סכום מקסימלי הגיוני לצפות, וזאת כי מדובר בתהליך סבוך ואף שעשוי להיות ארוך, ועל כן אנשים רבים שרק מבקשים לחזור לשגרת חיים רגילה, כמהים להבין עד כמה ישתלם להם לצאת למערכה – לתביעה. מידע משלים תוכלו למצוא באתר של רשלנות רפואית, אך התשובה המהירה היא שלרוב התהליך ישתלם, וזאת כי רוב סכומי הפיצויים מאוד גבוהים, וכעדות לכך ניתן לראות את צי עורכי הדין שאינם דורשים תשלום מכיסי הנפגעים, אלא רק אחוזים מסכומי הזכייה. לו הסכומים היו נמוכים, אופי התשלום מזמן כבר היה אחר.

הוצאות

רגע לפני שנדון בהכנסה הצפויה, נדון בסך ההוצאות. כפי שציינו, מדובר בתהליך שעשוי להשתרע על פני כמה חודשים, כך שהוא עשוי לגזול זמן רב ואף זמן עבודה יקר ערך. בנוסף, יש לשלם לרופא מקצועי על מנת שיעניק חוות דעת, שבהתאם לאיכות שלה ייפול או יקום דבר. בהנחה והמשפט הוכתר כהצלחה, זוכים בסכום כספי, כאשר אחוזים מסוימים ממנו (שהוסכמו מראש) יש להעביר לעורך הדין. פה נציין שגובה האחוזים דינאמי, אם בהתאם למקרה ואם בהתאם לאיכות. האם שווה מראש לבחור בעורך דין יותר זול? לא – יש לבחור רק בהתאם לאיכות ולניסיון.

אודות גובה הפיצוי

קשה לומר במספרים מה בדיוק גובה הפיצוי, וזאת כי כל מקרה מעט שונה, אך כן ניתן לומר שהסכומים מאוד משמעותיים והפרמטרים שמשפיעים על גובה הפיצוי הם סוג ומורכבות הנזק. ככול שהנזק יותר משמעותי, תצפו לסכום יותר גבוה, כאשר הסכום שנקבע מיועד לכסות הפסד של ימי עבודה (בעבר ובעתיד), פיצוי עבור סבל ומכאובים, הוצאות רפואיות (שכבר הוצאו ושעוד יוצאו), סיוע של גופים מקצועיים וכמובן שכר טרחה עבור רופאים מומחים. כמו כן, הסכום מושפע מגורמים נוספים, כגון גיל האדם, שיעורי נכות וכדומה.

נתונים מהשטח

הנתונים בארץ מראים שאלפי תביעות מוגשות מדי שנה, ואילו ממוצע הפיצויים עומד על עשרות אלפי שקלים ובמקרים חריגים מדובר במאות אלפי שקלים. הסכומים יוצאים מחברת הביטוח, מקופות החולים וכמובן ממשרד הבריאות.

משמעות שינוי הגדרת הנזק

חשוב לדעת שכיום הורחב מונח הנזק, כך שבין היתר יהיה זה הגיוני לצפות לפיצוי מהותי גם אם נגרם חוסר נוחות, כאשר יש הבדל בין נזק רכושי לבין נזק שאינו כזה (כגון סבל אישי סובייקטיבי) – עובדה שבין היתר משפיעה על גובה הפיצוי. כמו כן, לא רק מי שנפגע זוכה בפיצוי כספי, אלא גם בני משפחה שבאופן עקיף נפגעו מהסיטואציה. מכאן שלעיתים שני אנשים מאותה משפחה יכולים לזכות בנפרד בפיצוי כספי, למרות שמקור הרשלנות הנו אחד.

חשיבות בחירת בית משפט

לבסוף נחדד שכיום, לאחר שניתן לקבל פיצוי כספי גם על נזק שאינו רק ממוני, כבר אין סקלה ברורה שבהתאם לה נקבע הסכום, ועל כן ייתכן שבבית משפט אחד הסכום שיוכרע יהיה נמוך (או גבוה) מהסכום שהיה עשוי להינתן בבית משפט אחר, משמע גם להחלטה לאיזה בית משפט לגשת יש משקל רב, ולו כי הדעה האישית של השופט מכריעה.

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לבחור בגדי עבודה
ישנם לא מעט מקצועות אשר מחייבים אותנו ללבוש בגדי עבודה מתאימים. לא מדובר בחליפות ועניבות כמו שנהוג...
קרא עוד »
אפר 25, 2016
בטיחות בימי הולדת לילדים
אין דבר יותר משמח בחיים מאשר ילדים ואת זה יגיד לכם כל הורה. בגלל שאנו כל כך אוהבים את הילדים שלנו אנו...
קרא עוד »
אפר 07, 2019
מה זה תמהיל משכנתא ומי אחראי לעשות אותו?
תמהיל משכנתא הוא מונח המשמש לתיאור סוגי ההלוואות השונים הכרוכים במשכנתא. נהוג להיעזר בייעוץ...
קרא עוד »
מאי 16, 2023