איך בוחרים עורך פטנטים מקצועי?

מכתב מקדים לקורות החיים שלכם

פטנט נחשב על פי חוק כזכות בלעדית לשימוש אותה מעניקה המדינה לאדם לתקופה מסוימת בכדי למנוע מצבים בהם אדם יוזם רעיון ואנשים אחרים עושים שימוש ברעיון הזה למטרות מסחריות עוד לפני שהבין האדם איך הוא יכול לפתח אותו. מטרה נוספת לרישום פטנטים מתבססת על תחום הקניין הרוחני לעודד יצירה ופיתוחים טכנולוגים על ידי חשיפת רעיונות לציבור הרחב (משקיעים). בכדי שפטנט ייחשב בכלל פטנט עליו לעמוד בשלושה תנאים ישים, בר ביצוע ובעל חידוש והתקדמות טכנולוגית כלומר יש לבחון לעומק שאותו רעיון לא קיים כבר בשוק. בעת תהליך רישום הפטנטים שמבוסס על חוקים משפטיים עלינו להיעזר בבעל מקצוע המכונה עורך פטנטים. אך ורק אדם שעבר התמחות וקיבל רישיון לערוך פטנטים על פי חוק ומפוקח על ידי משרד המשפטים ייחשב עורך פטנטים. אנשים רבים נוטים להתבלבל בין עורכי דין העוסקים בתחום לבין עורכי פטנטים ולכן בחרנו לעשות סדר בדברים ולהסביר אחת ולתמיד איך בוחרים עורך פטנטים מקצועי?

אז קודם כל חשוב להבין מה התפקיד של עורך פטנטים ומי נחשב לכזה על פי חוק.

  • מתן יעוץ לאדם בעל רעיון או בסיס להמצאה.
  • עזרה בניתוח ההמצאה.
  • בעל רקע אקדמי מדעי או הנדסי.
  • הערכת ההמצאה.
  • הכנת הבקשות עבור הממציא.
  • הגנה על בסיס זכויות הקניין הרוחני.
  • המלצות לגבי מימון ההמצאה.

כאמור עורך פטנטים חייב להחזיק ברישיון של עריכת פטנטים מטעם רשם הפטנטים הישראלי.

איך בוחרים?

ראשית כל חשוב לבחון את הכישורים של עורך הפטנטים ולהבין האם באמת קיימת ביכולתו האפשרות לייעץ ולסייע בגיוס כספים לפיתוח הפטנט. בנוסף, יש לבחון את רמת התכנון האסטרטית הכוללת שלבים רבים זאת בכדי למנוע פגיעה בממציא לזכות למענקים לפיתוח. כאן נכנס ההבדל המהותי בין עורך פטנטים לבין עורך דין. עורך דין העוסק בתחום אינו מחזיק בידע המקצועי הדרוש ואינו יכול לבצע תהליך של עריכת פטנט אלא אם כן מדובר בעורך דין שעוסק בשני המקצועות. תואר מדעי הינו הכרחי להבנת התחום אך לא תמיד זה מספיק ולכן מומלץ לוודא שעורך הפטנטים מחזיק בהשכלה רחבה יותר. יש לבחון גם את נושא התשלום, לרוב עורכי פטנטים מקצועיים מספקים מידע ראשוני בחינם. יחד עם זאת, בדומה לבעלי מקצוע אחרים בשוק קריטיונים כמו ניסיון, ותק, רמת מקצועיות, אמינות וכמובן המלצות יכולים מאוד לסייע לנו בתהליך הבחירה.

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תרומות בעידן המודרני
אין ספק שהעידן שבו אנחנו חיים הוא עידן קפיטליסטי ביותר וכל אחד דואג לעצמו. אומנם זה נכון שאצל כל אחד...
קרא עוד »
מאי 10, 2017
איפה צריך להתקין מעצור חניה?
מעצור חניה הינו כלי שימושי ויעיל ביותר עבור כל בעל רכב שיש לו חניה צמודה למדרכה. לא תמיד אנחנו שמים לב...
קרא עוד »
ינו 16, 2022
מילון אונליין – מתי משתמשים בו ואיך בוחרים מילון איכותי
[caption id="attachment_1048" align="aligncenter" width="640"] מילון מקוון ימצא לכם את התרגום המבוקש במהירות ובקלות[/caption] קראתם...
קרא עוד »
מרץ 18, 2017