היכרות עם חוזים עתידיים

חוזים עתידיים

חוזים עתידיים פירושם האפשרות להשתמש במגוון של הזמנות לקנייה או מכירה, וכך להשיג יותר שליטה על העסקה במקום לסחור בה באופן רגיל בשוק. חלק מההוראות מגבילות את העסקה לפי מחיר, בעוד שאחרות מגבילות אותה בזמן.

מסחר בחוזים עתידיים מושך סוחרים ומשקיעים רבים בזכות היתרונות המדהימים הגלומים בשיטת מסחר זו, והאפשרויות למינוף משמעותי. ההגדרה הרשמית לחוזה עתידי היא התחייבות שנערכת בין המוכר לקונה, לאספקת סחורה, במחיר קבוע מראש, בתאריך עתידי נקוב.

חוזים עתידיים

נכסי בסיס שחוזים עתידיים נסחרים עליהם

חוזים עתידיים עוקבים אחרי נכסי בסיס רבים. הם כוללים חוזים על צמדי מטבעות, ריביות בעולם, אגרות חוב, מניות ומגוון סחורות כמו כסף, זהב, פלטינה, נחושת, סויה, פלדיום, כותנה, חיטה, קפה, סוכר, אורז, קקאו, מיץ תפוזים, בקר, נפט לחימום או נפט גולמי, בנזין, גז טבעי, סולר ועוד מגוון שלם של סחורות שניתן לסחור בהן.

בדומה לכל תחום אחר בשוק ההון, השימושים העיקריים בחוזים עתידיים הם השקעה או הערכה הנוגעת לכוון מסוים של תנודות המחירים. בנוסף לשני שימושים מהותיים אלו יש את המגדרים, הגופים המעוניינים להגן על השקעות.

היתרונות העיקריים למסחר בחוזים עתידיים במקום בנכסי בסיס

היות וחוזים מגלמים את הציפיות של המשקיעים, הם נסחרים ברוב המקרים במשך שעות ארוכות ביום, וזהו אחד היתרונות העיקריים של מסחר בחוזים עתידיים.

יתרון נוסף נוגע לסוגיות הביטחונות והעמלות על המסחר. כך, למשל, המחיר לקניית חוזה על מדד ה-SP יהיה שישה דולר לכניסה ויציאה. שווי נקודה במדד עומד על חמישים דולר.

אם המדד נסחר באלפיים נקודות, למשל, העסקה מתבטאת בנכס כלכלי ששווה עשרת אלפים דולר, שעליו שולמה עמלה בגובה של שישה דולרים בלבד על עמלה וביטחונות של ארבע מאות דולרים בקרב רוב הברוקרים.

הסכום ההתחלתי הנדרש למסחר

כדי לסחור במניות בשעות הסחר המתבצעות במהלך היום, יש צורך, מסיבות רגולטוריות, להחזיק בחשבון המסחר סכום של 25,000 ₪ לפחות.

אך מסחר יומי בחוזים, בקרב רוב הברוקרים הייעודיים, מאפשרים מסחר עם סכום מינימלי של ביטחונות, בגובה של ארבעה מאות דולרים לחוזה. כך שבאפשרות זו, מספיק להחזיק חשבון המכיל סכום של 2,500 דולר.

חשיבות ההתנהלות הזהירה

בשוק ההון, התדמית הנוגעת למסחר בחוזים עתידיים היא תדמית של תחום קשוח ביותר. שיטה זו מאפשרת שימוש בחשבון שיש בו חמשת אלפים דולרים, למשל, ובהתאם להתנהלות אפשר ביום אחד להכפיל את הסכום, או לסיים את יום המסחר עם תוצאה עגומה ביותר.

חלק מהחוזים תנודתיים יותר וחלקם פחות. התקן קובע שווי נקודה בחוזה על מדד ה-SP לפיו חמש מאות דולר פירושם חמישים דולר. ולכן חשוב להתנהל בתחום זה בזהירות, ולא לסחור במחירים גבוהים, אלא להתחיל בקטן, לבדוק היטב את מאפייני שוק ההון ותנודותיו, ולהתנהל בהתאם.

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
5 טיפים לפתיחת פיצרייה מוצלחת בישראל
לא מעט אנשים חולמים לפתוח פיצרייה משלהם. מקום בו יוכלו להכין פיצות ייחודיות, פרי עבודת ידם, לארח...
קרא עוד »
אפר 23, 2020
כמה עולה טוען רבני מומלץ?
חילוקי דעות בין אנשים הם לא דבר נדיר. לא פעם הם פוגשים בני זוג בין כתלי הבית. כאשר ניגשים לבית הדין...
קרא עוד »
יול 02, 2021
ביובית : סיוע מהיר בפתיחת ביוב סתום
הביוב שנמצא קרוב למקום המגורים שלנו הוא כזה שאנו בדרך כלל לא ממש מתייחסים אליו וזאת משום שהוא שקט,...
קרא עוד »
מאי 30, 2018