דירת ההורים מוזנחת –למי פונים?

אגרנות כפייתית

שירה היא אשת קריירה מצליחה בשנות השלושים לחייה, ולמעט פרט אחד קטן המעיב על חייה, אפשר להגדיר את חייה כמושלמים. אותו פרט קטן המעיב על חייה של שירה קשור לעובדה שהוריה המבוגרים סובלים מתופעת האגרנות הכפייתית. "מאז שאני זוכרת את עצמי כילדה", משתפת אותנו שירה, "הוריי עסקו באופן אובססיבי במלאכת האגירה של חפצים ופריטים שונים ומשונים בשטח הדירה. זה הגיע למצבים בהם התביישתי להביא חברות אליי הביתה בגלל שהבית תמיד היה מוזנח ומלא בפריטי תכולה מיותרים".

תופעת האגרנות הכפייתית עליה מדברת שירה היא למעשה תת-הפרעה נפשית המשתייכת לקבוצת ההפרעות הטורדניות הכפייתיות הנכללות תחת ההגדרה המקצועית כתופעות OCD. תופעת האגרנות מובילה לכך שכל אדם הסובל ממנה, פועל באופן אובססיבי ובלתי נשלט אחר פעולות אגירה של חפצים ופריטים חסרי שימוש או תועלת.

"לאורך שנים רבות", מספרת לנו שירה, "הדחקתי את הבעיה וייחלתי ליום בו הוריי יחדלו מלבצע פעולות אגירה אובססיביות. במשך השנים ניסתי להפנות את הוריי למספר גורמים מקצועיים העוסקים בדרכי הטיפול באגרנים כפייתיים, אך בכל פעם מחדש הוריי סירבו והדבר יצר חיכוכים ומריבות בינינו".

אגרנות כפייתית

כיצד מתמודדים עם זוג הורים הסובלים מתופעת האגרנות הכפייתית?

"מדובר בהתמודדות יומיומית קשה ומפרכת" מסבירה לנו שירה, "זה בא לידי ביטוי בדברים קטנים כמו העבודה שלא מזמינים אורחים הביתה ומגיע עד לדברים גדולים ומשמעותיים יותר כמו העובדה שהבית שורץ בעכברים וחולדות וההורים לא מסכימים לבצע פעולות הדברה מכיוון שהם פוחדים שהדבר יהרוס את החפצים הישנים המצויים בשטח הדירה".

כיצד גורמים להורים להבין שהם חייבים לבצע פעולות פינוי וניקיון בשטח הדירה?

"במקרה שלי" מספרת שירה, "לאחר לידת בני הבכור לפני מספר שנים, נמנעתי מלבקר את הוריי ביחד עם בן זוגי ועם הילד, והדבר הוביל לכך שהוריי פשוט התחננו בפניי על מנת שאבוא לבקר אצלם עם הילד, וכאן הצבתי להם תנאי אחד ברור לביקורי: או שאתם מבצעים פעולת פינוי מקצועית בשטח הבית או שאני לא נכנסת אליכם הביתה עם הילד. אומנם לקח להורי זמן לקבל את ההחלטה אבל בסופו של דבר הם החליטו נכון ובחרו בחברת מומחה פינוי דירה לבצע את עבודות הפינוי והניקיון".

 

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לבחור חברה אמינה להתקנת בריכות שחייה ביתיות
הבחירה של בריכה עבור הבית היא כבר דבר אשר מתרחש בבתים רבים, גם כאלה שנמצאים בקומת קרקע וגם עבור אלה...
קרא עוד »
אוג 28, 2018
מה חשוב לשים לב כשמקבלים תלוש שכר?
תלוש השכר שאתם מקבלים אחת לחודש הוא מסמך שהמעסיק חייב לתת לכם אותו על פי חוק. הוא נועד להציג בפניכם את...
קרא עוד »
פבר 18, 2019
חשיבות ההכנה של הגוף לפני הלידה
לידה היא תקופה של שינוי והתרגשות גדולים. מסיבה זו, חשוב להכין את הגוף לפני הלידה. החשיבות של הכנה...
קרא עוד »
אוק 01, 2022