תמ"א 38 – מדריך למתחילים

תמ"א 38

בעשורים האחרונים ניתן להבחין ביותר ויותר בניינים שעוברים פרויקטים של חיזוק וזאת בתוך מסגרת של תמ"א 38. פרויקטים אלא אושרו כבר בשנת 1975 אך הם החלו לצאת לפועל רק בשנות ה 2000, כאשר על הפרויקטים חולשים יזמים וקבלנים שרוצים להפיק רווח, כאשר מי שגם כן מרוויח מתמ"א 38 הם דיירי הבניינים שזוכים בסופו של דבר לבניין חזק יותר שבו מעלית וחניה, ודירות משופצות שבהן הוסיפו ממ"ד, מרפסת וכמובן דירה בעלת ערך גבוה יותר.

אז אם גם בבניין שלכם עומד להיערך פרויקט מסוג זה, חשוב שתקראו את המדריך הבא שהכנו עבורכם שנועד לדיירים שבניינם מיועד לתמ"א 38:

תמ"א 38

ראשית כל חשוב לדעת שעל מנת להתכונן לפרויקט כזה יש לבצע כמה פעולות חשובות שכן פרויקט זה כולל פינוי הבניין שאורך שלושה חודשים ושנתיים של שיפוצים בממוצע. אבל לפני הכל ישנן מספר פועלות שחשוב שתבצעו:

  • מינוי נציג דיירים – חשוב בראשית למנות נציג לקבוצת הדיירים בבניין שלכם. נציג מסוג זה הוא שייצג את הדרישות לגם אל מול הגורמים של הפרויקט והם העירייה, היזם עורך הדין שחשוב שתשכרו ועוד. נציג זה ינהל את הפרויקט מולו.
  • שכירת עורך דין המומחה בתמ"א 38 – חשוב מאד לשכור עורך דין המומחה בתחום התמ"א 38. עורך דין כזה ייצג אתכם בכל הקשור לחוזה עם היזם ועם הקבלן, הוא יעבור על כל הסעיפים, יעזור לכם להבין את כל הקשור לבניין וחלוקתו, ויגן על האינטרסים שלכם וגם ינסה לזרז את תהליכי הבירוקרטיה מול העירייה. חשוב לבחור עורך דין שגם יכול לקדם עבורכם את התהליכים וגם יוכל להשיג עבורכם את המקסימום מהפרויקט.
  • בחירת יזם – חשוב לבחור את היזם המתאים ביותר עבורכם. בדרך כלל פרויקטים מסוג תמ"א 38 מתרחשים בעיירות פיתוח, בבניינים ישנים, ובשכונות מצוקה ולכן חשוב לבחור יזם המתמחה בסוג זה של פרויקטים ומבין את הקשיים והדינמיות השונות המתרחשות בחלקים דמוגרפיים אלה. לכן יש לבחור יזם שגם יוכל להתאים את הפרויקט לדיירים ולרצונות שלהם וגם יוכל להיות רגיש לצרכי הדיירים לטענות ולמענות שלהם. בחרו יזם שיודע להתנהל טוב, לפתור קשיים ולהציע פתרונות בנייה טובים לכל הדיירים.
  • שלב חתימת חוזה – לאחר שעברתם את כל שלבי ההכנה יגיע שלב חתימת החוזה מול הקבלן שהוא השלב הקריטי בו לערב שוב את עורך הדין שיעבור על כל פרטי החוזה. בשלב זה חשוב לקבל הסכמה מרוב דיירי הבניין, ולדאוג כי החוזה יתאם האת הציפיות שלכם לגבי תכניות הבנייה העתידיות לבניין. שימו לב כי עורך הדין שבחרתם אינו משמיט שום פרט שדורש בטובתכם.
  • קבלת תכניות ואישורי בנייה – לאחר חתימת החוזה תוכלו לקבל את התוכניות לבנייה ולהתפנות תוך שלושה חודשים מהבניין על מנת להתחיל בשיפוצים שאורכים שנתיים בממוצע. חשוב לדעת שלעיתים על מנת לקבל אישור לתוכנית יש להמתין תקופה של שנה עד שנה וחצי וזאת בשל הבירוקרטיה אך חשוב לא להתייאש – תקופה ההמתנה שווה את קבלת הבניין החזק, המשופץ בעל דירות מרווחות וראויות למגורים.

 

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
ייעוץ עסקי לשיווק וניהול מכירות – הכלים המומלצים להצלחת העסק
ייעוץ עסקי לניהול שיווק ומכירות הוא שירות מיוחד המתמקד באופטימיזציה של אסטרטגיות שיווק ומכירות כדי...
קרא עוד »
יול 27, 2023
אישור בטיחות אש
משחר האנושות ועד היום, בני אדם מתרחקים ועושים כמיטב יכולתם על מנת להימנע מסכנות של אש וכן סכנות חיים...
קרא עוד »
אפר 15, 2018
תהליך רישום פטנטים
בכדי להבין לעומק את תהליך רישום פטנטים, ראשית עלינו להבהיר מהו בכלל פטנט. סעיף 3 לחוק הפטנטים מגדיר...
קרא עוד »
מרץ 09, 2016