מחירי הנדל"ן לא מפסיקים לעלות – אז למה להשקיע בשוק ההון?

שוק ההון

דווקא משום שמחירי הנדל"ן גבוהים כל כך, צריך להשקיע בשוק ההון. ונסביר: משקיע נבון משתדל מאד שלא להיכנס לשוק, וכל שוק, בנקודת השיא או קרוב לשיא וזה די ברור, כי הסיכוי להיקלע לגל ירידות הולך וגדל וחבל לקנות מוצר או שירות ביוקר.

המאמר באדיבות אתר iMarkets, פלטפורמה למסחר בעזרת אופציות בינאריות.

גם בנדל"ן כמובן, רמת הכדאיות ברכישת נדל"ן למגורים או למסחר, הולכת ויורדת ככל שהמחירים מזנקים עוד ועוד. אמנם משקיעי הנדל"ן הקלאסיים שואלים את עצמם אם מחירי הנדל"ן לא מפסיקים לעלות, אז למה להשקיע בשוק ההון?, אבל גם הם בתוך תוכם יודעים, שגם שוק הנדל"ן המטורף בישראל, עובד בגלים של עליות וירידות, ממש כמו כל שוק פיננסי אחר שעובד במחזוריות.

החלום הישראלי - בית עם גינה

החלום הישראלי – בית עם גינה

נכון שבנדל"ן גל עליות או ירידות יכול להימשך שנים ארוכות, גל העליות הנוכחי בנדל"ן למגורים בישראל נמשך כבר יותר מעשור, ולמרות שלא רואים את סוף העליות, עדיין צריך לחשוב פעמיים מדוע להשקיע דווקא היום בנדל"ן ולא בשוק ההון.

אז למתלבטים, הנה כמה תובנות שיסייעו בתהליך קבלת ההחלטות, למי ששוקל להשקיע בנדל"ן או בשוק ההון.

ראשית, הנדל"ן יקר, המחיר ההתחלתי שצריך כדי לרכוש היום דירה, הוא כחצי מיליון שקלים לפחות. זהו רף גבוה למדי שמוציא מחוץ למשחק ההשקעה בנדל"ן הרבה מאד משקיעים שאין בידם את הסכום הדרוש.

לעומת זאת מי שמתעקש להשקיע בנדל"ן יכול לעשות זאת באמצעות שוק ההון, בקניית מניות ממדד נדל"ן 15, או מניות נדל"ן מניב כמו מניית ריט 1 למשל, בהשקעה כספית קטנה משמעותית מההשקעה המינימלית הדרושה לרכוש דירה פיזית של ממש.

עוד סיבה לטובת שוק ההון היא הנזילות. אין מה לעשות, הידיעה שאתה יכול לממש את השקעתך במהירות, שווה הרבה מאד. דירה תצריך לפחות כמה חודשים כדי למכור אותה, ובדרך כלל תיאלץ להתפשר על המחיר מול הקונה. לממש מניות בשוק ההון זה עניין של יום-יומיים בבורסה, בלי עלויות של עורך דין, בלי סיבוכים בירוקרטיים, והעברת בעלויות בטאבו, בלי התפשרות על המחיר, ובלי ויכוחים וכאבי ראש, זאת כמובן בתנאי שלא נקלעת ל'יום שחור' בבורסה.

סיבה שלישית היא התשואה – בהשקעת נדל"ן (להשכרה) אמנם תזכה להכנסה חודשית של שכר דירה, וגם שווי הנדל"ן עצמו מן הסתם יעלה, אבל, בניכוי הוצאות התחזוקה השוטפות על הדירה, עלויות תיקונים, תקופות מעבר בין שוכרים, שבה הדירה עומדת ריקה, או שוכרים שגרמו נזקים לדירה, וכמובן המיסוי – התשואה מתקזזת ויורדת לעיתים לרמה של 2%-3% במונחים שנתיים נטו.

לעומת זאת בהשקעה במניות ניתן לזהות מניות רבות שלהן תשואת דיבידנד ברמות של 6%-8% שנתי, בלי כאבי הראש המלווים בעל נכס נדל"ן. לאורך שנים התשואה במניות גם הוכיחה את עצמה בעליות משמעותיות.

סיבה נוספת היא פיזור סיכונים – כמשקיע שמבקש להשקיע בנכס נדל"ן, כל הביצים יהיו בסל אחד. קנית דירה ומספיק ששכן או שניים הם מה שמוגדר 'שכנים בעייתיים', או שהסביבה לא הכי איכותית, מול הדירה נבנה מגדל גבוה שמסתיר את הנוף, שכונה נוספת נבנתה והכבישים פקוקים, וערך הדירה נפגע, כך גם שכר הדירה. ועוד לא דיברנו על משבר כמו שקרה בארה"ב עם התפוצצות בועת הסאב פריים.

בהשקעה בשוק ההון ניתן לפזר את ההשקעה בבורסות בארץ ובחו"ל, ניתן להשקיע במספר אפיקים כגון מניות, איגרות חוב, תעודות סל, סחורות, קרנות נאמנות, מטבע זר וניתן לעבור במהירות מאפיק השקעה אחד לשני ולמקסם את האפשרויות לרווחים.

אפיק נוסף של השקעה, שנזכיר אותו בפעמים הבאות הוא שיווק באינטרנט, שגם מאופיין באי יציבות מסוימת, אבל הרבה יותר מדיד וקל למעקב.

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אספקת סולר לבניינים – איך זה עובד
אספקת סולר לבניינים הכרחית עבור מערכות החירום של הבניין. רבים מהדיירים כלל אינם מודעים לכך, אבל בכל...
קרא עוד »
אוק 15, 2019
פיתוח אפליקציות – כמה זה יעלה לכם
בשנים האחרונות בכל הנוגע לעולם הטכנולוגיה: אפליקציות הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, בעוד שהאפליקציות...
קרא עוד »
ספט 27, 2018
איך לבחור מאמנת עסקית?
כל איש עסקים מנוסה יאמר: זה כלל לא פשוט להקים עסק חדש. זה אפילו עוד יותר מסובך, לגלות שהעסק שהקמתם עובר...
קרא עוד »
אוג 18, 2021