בחירת קרן פנסיה – מה חשוב לבדוק

כל אדם, שכיר או עצמאי חייב שתהיה לו קרן פנסיה. בעוד ששכירים מקבלים קרן כזו מטעם מקום העבודה, הרי שעצמאים צריכים לפתוח לעצמם קרן באופן עצמאי. קרן כזו תאפשר להם לחסוך כסף בזמן תקופת העבודה שלהם, על מנת שהם יוכלו בעתיד להשתמש בו, כשהם לא יתפרנסו עוד מעבודתם, וכך הם יוכלו להמשיך ולקיים את סגנון חייהם, ולא יהפכו לנטל על החברה או על בני משפחתם.

בישראל פועלות שורה של קרנות פנסיה, אותן קרנות פועלות תחת חברות ביטוח שונות וכן תחת בתי השקעות שונים. כל קרן פנסיה ניתן לפתוח החל מגיל יציאה מהצבא, תוך כדי תנאי שיש לשלם פרמיה חודשית קבועה כפי שנקבע בין הצדדים, על פי אופי ההשתכרות של החוסך. כשמדובר בחוסך שכיר, הרי שהכסף אותו הוא משלם ירד משכרו ביחד עם החלק של המעסיק, בעוד שהחוסך העצמאי ישלם מכיסו. יש לציין, שהחוסך העצמאי נהנה מאפשרות להכניס את אותו חיסכון פנסיוני לדו"ח השנתי של מס הכנסה ולקבל על כך הנחות בתשלומי המס.

השאלה הגדולה היא, מה צריך לבדוק כשבוחרים קרן פנסיה, איך יודעים להבחין בין יתרונות של קרן אחת על פני יתרונות של קרן שנייה. מאחר ובמשק פועלים שורה של קרנות, הרי שהחוסך יכול לבצע סקר שוק ביניהם, עם זה באופן עצמאי ועם זה דרך סוכן ביטוח פנסיוני שיעשה זאת בשבילו וינסה להשיג עבורו את התוכנית הטובה ביותר. בחלק הבא של המאמר נבחן מה בדיוק צריך לבדוק כשבוחרים חיסכון פנסיוני.

כיצד בוחרים קרן פנסיה בצורה חכמה

ראשית, יש לבדוק את דמי הניהול של הקרן. איזה אחוז מהסכום אותו אנחנו מכניסים הקרן לוקחת לעצמה. ככל שהאחוז נמוך יותר, כך עולה סכום הכסף שאנחנו יכולים לחסוך. יש לחשוב על האחוזים של דמי הניהול לא במונחים של חודש או שנה, אלא במונחים ארוכי טווח.

שנית, רצוי לבחון את התשואה של הקרן. כל קרן מושקעת בהשקעות שונות, קופות גמל, מניות, אגרות חוב ועוד. רצוי לבחון את התשואה מספר חודשים ושנים אחרונה, בשביל לדעת מה הביצועים שלה ועד כמה מנהלים יודעים להשקיע את הכסף במקומות הנכונים.

שלוש, רצוי לבחון את סוג הקרן על פי הגיל, יש קרנות שמתאימות יותר לחבר'ה צעירים מאחר והן מוכנות ליטול יותר סיכון, בעוד שקרנות מסוימות עדיפות למבוגרים מאחר והן סולידיות ושמרניות, כלומר לא לוקחות סיכון מיותר.

ארבע, אל תשכחו לבדוק את רמת השירות והאמינות של הקרן. לשם כך יש לברר עם עמיתים אחרים של הקרן, ולקבל מהם אינפורמציה.

לסיום, בחירת קרן פנסיה היא לא דבר של מה בכך, מדובר בגורם מאוד חשוב שמשפיע באופן ניכר על עתידנו, לכן עלינו לבצע את הבחירה בצורה חכמה ושקולה.

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מזגן מעוצב
הצורך למזג את החללים והחדרים בתוך המבנים נעשה הכרחי מיום ליום. השינויים באקלים גורמים לקיץ להפוך חם...
קרא עוד »
אוג 13, 2017
החלפת צילינדר
אתם יושבים בסלון ופתאום שומעים רעש מוזר מכיוון הדלת. מעין שקשוק לא ברור, כאילו מישהו מנסה לפתוח את...
קרא עוד »
אפר 19, 2018
מחירי מצבות מעוצבות
צריכים להזמין מצבה? מצבה משיש או מאבן חברון או מגוש מרשים של גרניט, יכולה להיות מכובדת ונאה. יחד עם...
קרא עוד »
פבר 13, 2022