אופציות בינאריות – מונחים שצריך להכיר

כשמדברים על אופציות בינאריות צריך לזכור שזהו מכשיר פיננסי שאינו מוכר וידוע עדיין לקהל רב של משקיעים – לפחות אינו מוכר כמו מניות, איגרות חוב או קרנות נאמנות.אלא שבשנים האחרונות מתחולל שינוי וקהל המשקיעים שגילה את האופציות הבינאריות הולך ומתרחב, בעיקר משום שהמשקיעים מבינים את פשטות השימוש באופציה, את פוטנציאל הרווח הגלום בה ואת היכולת לגוון את תיק ההשקעות במכשיר פיננסי מלהיב, שיכול לשמש גם ככלי הגנה בגידור תיק ההשקעות. המדריך באדיבות iMarkets

קיראו גם על מסחר בשוק ההון למתחילים

למי שרוצה להיכנס לתחום האופציות הבינאריות, להלן מונחים שצריך להכיר:

אופציה – מכשיר פיננסי המעניק למחזיק בו את הזכות לרכוש נכס בסיס שאליו צמודה האופציה, במחיר שנקבע מראש. ככלל אופציות יכולות להיסחר במהלך חייהן ולהחליף ידיים בבורסה כששערן נקבע על פי חוקי ההיצע והביקוש.

אופציית רכש (CALL) – אופציה הנרכשת בהנחה ששער נכס הבסיס שלה יעלה בתקופת חיי האופציה. הרווח המתקבל מאופציה זו נובע מעליית השער של נכס הבסיס.

אופציית מכר (PUT) – אופציה הנרכשת בהנחה שערך נכס הבסיס שלה ירד בתקופת חיי האופציה. הרווח המתקבל מאופציה זו נובע מירידת שער נכס הבסיס.

אופציה בינארית –  אופציה שיש לה רק שני מצבי סיום "בתוך הכסף" ו"מחוץ לכסף" ומכאן שמה – בינארי כלומר שני מצבים בלבד.

למעשה זו אופציה שעובדת על עקרון "הכל או כלום", כלומר אם המשקיע מצליח בהערכת כיוון השוק, הוא עשוי להרוויח עשרות אחוזי תשואה על השקעתו, אם נכשל בהערכת כיוון השוק, הוא עלול להפסיד כמעט את כל השקעתו. אופציה בינארית בניגוד לאופציות אחרות, לא ניתנת למסחר עד לרגע פקיעתן.

אופציה בינארית אמריקנית – זאת האופציה הנפוצה יותר בקרב המשקיעים בישראל ובכלל. מה שמייחד אותה, היא העובדה שהיא יכולה לפקוע בתוך תקופת חיי האופציה.

אופציה בינארית אירופאית –  היא אופציה בינארית שיכולה לפקוע רק בתום תקופת חייה שנקבעה מראש.

פקיעה – הרגע שבו אופציה מסיימת את חייה ואז מחשבים האם המחזיק בה הרוויח או הפסיד.

בתוך הכסף – זהו הרגע שלאחר הפקיעה, בו בודקים האם המשקיע הצליח בהערכת כיוון השוק. "בתוך הכסף" הכוונה שהוא במצב שבו האופציה מניבה לו את הרווח המובטח בעת שפתח את העסקה.

מחוץ לכסף – המצב ההפוך שבו המשקיע מפסיד את השקעתו באופציה מאחר וברגע הפקיעה, מתברר כי טעה בהערכת כיוון נכס הבסיס שאליו צמודה האופציה ולמעשה השקעתו, או כמעט כולה, נמחקת.

גידור – פעולה פיננסית שמבצעים משקיעים כדי למזער או להגביל את הפסדיהם במקרה של מפולת בשוק המניות, או התפתחות חריגה שמשפיעה על שערי המניות או הסחורות, כמו משבר פוליטי, מלחמה, או משבר כלכלי. אופציות, ובהן אופציות בינאריות, משמשות ככלי מרכזי לביצוע פעולות גידור, כשבדרך כלל האופציה נרכשת בכיוון ההפוך לצפי התנהגות השוק של מניות התיק שאליו הן נרכשו ועליו הן אמורות להגן. כלומר משקיע שמחזיק בתיק מניות ירכוש אופציות פוט (PUT) להגנה כך שהרווח שיתקבל דרך אופציות ה-PUT במידה שהשוק ירד, יכסה חלק מההפסדים בתיק המניות.

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
קייטרינג לאירועים גדולים – כל האורחים יוצאים שבעים ושמחים
בכל אירוע גדול, בין אם זה אירוע משפחתי, חברי או אירוע בעבודה, אנחנו צריכים לדאוג לשירותי קייטרינג, מן...
קרא עוד »
אוק 04, 2017
בית הדין לעררים הגשת ערר
כאשר אנחנו חושבים על החלטה של בית משפט בנושא מסויים, נהוג לחשוב שברוב המקרים זוהי החלטה סופית ושאינה...
קרא עוד »
ספט 08, 2022
קרייזמן מוצרי חשמל – החנות הכי משתלמת למוצרי חשמל באינטרנט
רוצים לקנות מוצרי חשמל, אך חוששים לשרוף את הכיס ולהוציא יותר מידי כסף? למה שלא פשוט תבחרו לקנות אצל...
קרא עוד »
ספט 22, 2018