תביעות קטנות – הרבה יותר ממה שחשבנו

אחד המוסדות הכי משמעותיים והכי חשובים עבור האזרח הקטן, הוא בית המשפט לתביעות קטנות. על פניו, היינו יכולים לחשוב שמדובר במוסד שאין לו חשיבות אמיתית מאחר והוא לא יכול לספק עונשים ולקבוע פסקי דין משמעותיים כמו בית המשפט רגיל, מהשלום ועד העליון.

אך זו טעות לחשוב ככה. מרבית הדברים בהם אנחנו מרגישים שבתי העסק והחברות השונות פוגעות בנו, הם לא בדברים גדולים ועקרוניים, אלא דווקא בדברים קטנים, דברים שיכולים להגיע לסכומי כסף יחסית נמוכים, אך משמעותיים עבורנו. על כן, מרבית התביעות שלנו יתבצעו בבית משפט לתביעות קטנות ולא בבתי משפט גדולים, שם התביעה שלנו בכלל לא תעלה לדיון. למידע נוסף על תביעות קטנות.

לפני שנסביר את המשמעות של בית משפט לתביעות קטנות ואת התהליך שאנחנו יכולים לבצע בו, חשוב להבהיר מספר נקודות. כל אחד יכול להגיש תביעה במסגרת בית משפט כזה, בין אם זה בין אדם לאדם, בין אדם לחברה ואדם לרשות (חברות ורשויות לא יכולות להגיש תביעות בבית משפט כזה). התביעות הן עד סכום של 33,500 שקל. התביעות כמובן נדונות בפני שופט והוא זה שיכריע את הדין. חשוב לציין, מדובר במשפטים קצרים מאוד, בדרך כלל לא מעבר לפגישה אחת-שתיים.

מדוע יש משמעות כל כך גדולה לבית משפט לתביעות קטנות עבורנו כאזרחים? ההסבר הוא פשוט, הרבה פעמים אנחנו חווים עוגמת נפש מצד נותני שירותים, בעלי מקצוע, עסקים וכדומה. לא מדובר בדברים גדולים מדי, אך מדובר בדברים שכן מגולמים בכסף וזמן. היכולת שלנו לפנות לבית משפט לתביעות קטנות שידון בכך, מאפשר לנו לקבל מענה, אומנם הוא מוגבל מבחינה כלכלית והוא גם לא יוצר עונש בדמות מאסר או דבר דומה, אך הוא בהחלט יכול להרתיע.

בתור צרכנים, בתור מי שמקבלים שירותים ורוצים לדעת שקולם נשמע ויש מי שעומד על הזכויות שלהם, הרי שיש לתהליך ולבית המשפט לתביעות קטנות משמעות רבה עבורנו. לכן חשוב שאנחנו נשתמש בו וננצל בצורה נכונה את הבמה והאפשרויות שהוא נותן לנו בשביל לשמור על הזכויות שלנו בהיבטים שונים.

 

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
נוטריון לאנגלית
ישראלים רבים בוחרים ללמוד או לעבוד במדינות ששפתן אנגלית. כדי לעמוד בכל תנאי הקבלה צריך להעביר מספר...
קרא עוד »
אוג 02, 2017
ממ״ד מזיק לבריאות – מיתוס או אמת?
בבתים רבים בישראל יש חדר ממ"ד שמהווה חדר מוגן שמטרתו היא לשמש כחדר שבו בני המשפחה יכולים להתכנס במקרה...
קרא עוד »
מאי 21, 2020
קייטרינג מגשי אירוח – לאילו אירועים הוא מתאים
האירועים של ימינו מתאפיינים בקונספט מדליק במיוחד. לא עוד אולם צפוף ומלא בשולחנות, לא עוד אינספור...
קרא עוד »
דצמ 01, 2020