מסחר במניות מול מסחר על מניות – מה ההבדל?

משקיעים שנכנסים לראשונה לשוק ההון, שומעים לא פעם את הביטוי מסחר על מניות ותוהים אם יש כאן בלבול במונחים, הרי הם מכירים את המונח "מסחר במניות", אז מה זה אומר שיש מסחר על מניות? כפי שנוכל לראות בהמשך המאמר, קיים הבדל בין השניים.

מסחר במניות הוא המסחר הקלאסי, מה שמתרחש בבורסות בכל רחבי העולם. אנשים קונים מניות, בדרך כלל הם עושים זאת במחירים נמוכים מתוך כוונה למכור אותן כאשר המנייה מטפסת כלפי מעלה ואז הם יכולים להרוויח עליה. יש משקיעים שרוכשים מניות מתוך כוונה להשתלט על החברה, בין אם זה בשביל להיות הבעלים שלה ובין אם זה בשביל למכור או לפרק אותה, בסופו של דבר.

מסחר במניות מתבצע בין סוחרים, בתי השקעות, ברוקרים וכל גורם אחר שמושקע בחברה. צריך לומר, שיש השפעה של המניות על כלל האזרחים, גם אם הם לא מושקעים בחברה ואין להם מניות בה. ההשפעה יכולה לבוא לידי ביטוי דרך קרנות פנסיה, קופות גמל, ביטוחים וכדומה אשר כן מושקעים במניות, וכן באופן טבעי דרך מדדים של כוח קנייה, אבטלה, צמיחה ומדדים אחרים שמשפיעים על איכות חיינו ועל יוקר המחייה במדינה.

מה זה מסחר על מניות ובמה הוא שונה?

כאשר מדברים על התחום של מסחר על מניות, הכוונה היא לכך שאנחנו למעשה סוחרים בשאלה, האם המנייה תטפס או תרד. כלומר, אנחנו לא משקיעים באופן ספציפי במנייה אלא אנחנו סוחרים על המגמה של המנייה. אפשר לקרוא לזה הימור. אנחנו למעשה מוכנים לשים כסף על בסיס השאלה האם המנייה תטפס כלפי מעלה או תרד.

כמובן שבמידה רבה זה יכול להשפיע על המגמה, שכן אם יותר אנשים ישקיעו על כך שמנייה תטפס, סביר להניח שהנבואה תגשים את עצמה, מצד שני, אם משקיעים יהמרו נגד המנייה, אז היא תרד, שכן השוק יחשוב שאין למנייה סיכוי. לכן נקבעים כללים וחוקים כיצד יש לבצע מסחר על מניות.

באופן טבעי, בשני המקרים, גם כשמדובר במסחר על מניות או מסחר במניות, על מנת שנוכל להשתלב בתחום ולפעול בו בצורה חכמה, אנחנו צריכים ללמוד את הנושא. אנחנו לא יכולים להיכנס אליו ללא מידע מקצועי, הן מידע על מונחים ומושגים והן מידע רחב יותר שיסביר לנו כיצד מתבצע המסחר, מה הכללים שלו, מה מותר ומה אסור.

כך אנחנו נדע היכן ובמה להשקיע. אנחנו צריכים לקחת בחשבון שההשקעה שלנו מתבצעת על פי מדדים מסוימים, בין אם כאלה שאנחנו קובעים לעצמנו ובין אם כאלה שנקבעים על ידי השוק ואין לנו השפעה עליהם. חשוב מאוד שנהיה מודעים אליהם ונעמוד בהם, כך אנחנו לא נגיע למצב של הפסדים כספיים ולמצב של השקעות לא כדאיות.

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
טיפים לשימור לקוחות
מחקרים מראים שעולה פי 5 להביא לקוח חדש לעסק מאשר להחזיק לקוחות קיימים. הרבה בעלי עסקים חושבים שהדרך...
קרא עוד »
יול 21, 2021
עו"ד נטלי לזר הראל תחומי העיסוק של עו"ד משפחה
עו"ד נטלי לזר הראל עוסקת במשך שנים בתחום המשפטי המאגד את כל דיני המשפחה. הניסיון והידע הרב שצברה הפכו...
קרא עוד »
יול 18, 2018
יתרונות בלתי צפויים של פרישה מוקדמת ועשירה
המטרה של פרישה צעירים ועשירים קשורה לרוב לחופש כלכלי ולפנאי, אבל יש כמה יתרונות גדולים ופחות מוכרים...
קרא עוד »
דצמ 19, 2023