מהו מדד ה- אס אנד פי 500 ומדוע הוא חשוב כל כך?

מדד S&P

אין כמעט משקיע בשוקי ההון בעולם שלא מכיר את מדד ה- אס אנד פי 500 (S&P 500) האמריקאי. זהו אחד המדדים החשובים ביותר שעל פיו קובעים רבים מהמשקיעים את הערכותיהם לגבי כיוונם של השווקים העולמיים בכל תחום ובכל מגזר הקשור למניות.

כדי להבין את חשיבותו של מדד ה-אס אנד פי קצת רקע: סטנדארד אנד פורס (S&P) היא חטיבה כלכלית בחברת מקגרו-היל האמריקנית שמספקת שירותים כלכליים, כולל דירוג אשראי לחברות וגופים וכן ניתוחים עסקיים שהיא מספקת ללקוחותיה.

אחד השירותים החשובים ביותר של החטיבה הוא פרסום מדדים לגבי סוגי רבים של נכסים פיננסיים, בעיקר איגרות חוב אבל לא רק. החטיבה מפרסמת סקירות רבות על חברות ציבוריות שנסחרות בבורסות, החל מענקיות כמו קוקה קולה ועד לחברות קטנות יותר.

שוק ההון

מעבר לסקירות שמפרסמת סטנדארד אנד פורס, אחד מכלי העזר החשובים שלה הוא מדד ה-אס אנד פי 500, אותו היא  השיקה לפני שנים רבות, כדי שישמש כלי עזר להערכות של גופים כלכליים ומשקיעים לגבי שוק המניות האמריקני.

במדד כלולות 500 מניות מהחברות הציבוריות הגדולות ביותר בארצות הברית, כלומר רק חברות שמניותיהן נסחרות בבורסה, יכולות להיכלל בו. רובן המכריע של החברות במדד הן אמריקניות אם כי תקנות החברה מחייבת הכללת אחוז מסוים של חברות לא אמריקניות במדד, אולם אלה חברות אמריקניות לשעבר שהפכו לחברות בינלאומיות.

מדד האס אנד פי 500 הוא מדד שעושים בו שימוש רב ביותר, כאשר הוא יחד עם מדד הדאו ג'ונס הוותיק אף הוא, מהווים למעשה את שני המדדים הנצפים ביותר ובעלי השימוש הרב ביותר ע"י משקיעים, בנקאים וכלכלנים.

המדד כולל בתוכו כאמור חברות ציבוריות גדולות וההקפדה היא על חברות שיש להן נזילות גבוהה בבורסות, כלומר חברות שהיקפי המסחר היומיים בהן הוא כזה שהמשקיעים יוכלו בכל רגע נתון לממש את אחזקתם.

ברור שדרישה זו מציבה במדד רק את החברות החזקות באמת, ומכאן נבין יותר מהי חשיבותו של המדד.

חמש מאות חברות שנכללות במדד אחד, גם אם מדובר בשוק ההון האמריקני המפותח והגדול, הוא כוח משמעותי ומייצג מאד. בעיקר כשמדובר בחברות ציבוריות, כלומר כולן נסחרות בבורסות ונתוניהן שקופים.

אבל מעבר לכך, החשיבות הגדולה של מדד ה- אס אנד פי 500 נעוצה בכך, שזהו המדד המרכזי שמסמן את כיוונה של הכלכלה האמריקנית. כשהמדד שובר שיאים, הכלכלה חזקה, בעיתות משבר המדד מדשדש, ואפשר להסביר זאת בכך שמי שבעצם מסמן את כיוון הכלכלה בארצות הברית, הן החברות הגדולות: קוקה קולה, הבנקים, חברות התקשורת, חברות הנדל"ן והנפט, לכן ברור שמדד ה- אס אנד פי 500 ישפיע על קבלת ההחלטות של משקיעים לגבי כיוונה של הכלכלה האמריקנית.

מכאן הדרך קצרה מאוד לצורך הבנת חשיבותו של המדד בעולם כולו, משום שכמו שהחברות הציבוריות הגדולות קובעות את כיוונה של הכלכלה האמריקנית, כך כלכלת המעצמה החזקה בעולם קובעת את כיוון הכלכלה העולמית. לכן, מדד ה- אס אנד פי 500 הפך להיות כלי מרכזי בידי משקיעים בכל העולם לגבי הערכותיהם לכיוון השווקים ולהשקעותיהם העתידיות בשוקי המניות.

לימדו עוד על שוק ההון בעזרת חברת iMarkets

אינטרנט וטכנולוגיה בית הכנסה נוספת נדל"ן ומשכנתא עסקים ועבודה פיננסים - כללי צרכנות חכמה שוק ההון
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אילו נתונים מספקת טבלת השכר של אולג'ובס?
טבלת השכר של אולג'ובס סוקרת את שכרם של עובדים שונים במקומות עבודה ומסווגת אותם בהתאם להגדרת התפקיד,...
קרא עוד »
פבר 26, 2020
מה הציוד שכל משרד צריך?
אם אתם מעוניינים לפתוח משרד, לעצב את המשרד וליהנות מכל מה שמקום עבודה טוב ופורה יכול להכיל - חשוב...
קרא עוד »
נוב 18, 2017
שיטת מיינדשיפט: איך זה עובד?
במהלך השנים פותחו שיטות וגישות שונות שיסייעו לנו להתמודד עם קשיים נפשיים המשפיעים על חיי היומיום...
קרא עוד »
יונ 23, 2023